równowaga PEH

Chcesz mieć zdrowe, mocne i lśniące włosy? Zapewnij im odpowiednią pielęgnację. Tajemnicą pięknych kosmyków jest równowaga PEH. Co to takiego? Spieszymy z pomocą i wszystko wyjaśniamy!

W życiu zawsze chodzi o balans. Dotyczy to również pielęgnacji włosów. Chcąc utrzymać je w dobrej kondycji, należy dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach. Najpierw jednak musimy rozpoznać rodzaj swoich włosów, a dopiero później odpowiedzieć na ich potrzeby.

Twoje włosy nie potrzebują wiele do szczęścia. Wystarczą im zaledwie trzy składniki. Są to proteiny, emolienty i humektanty. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytania: czym jest równowaga PEH i dlaczego jest tak ważna?

Równowaga PEH – co to takiego?

Równowaga PEH to właściwy balans protein, emolientów i humektantów, których potrzebują kosmyki, by być mocne, gładkie, dobrze nawilżone i pełne blasku. Jej zachwianie jest jedną z najczęstszych przyczyn osłabionych i niezdrowo wyglądających włosów. Dbając o równowagę PEH nawet bardzo zniszczone włosy można doprowadzić do świetnej formy.

Pamiętaj tylko, że każde włosy są inne. Kosmetyki, które zachwala Twoja koleżanka nie muszą sprawdzić się u Ciebie. Dlatego najpierw określ typ swoich włosów, a dopiero później dobierz odpowiednią pielęgnację. Jaki są typy włosów?

 • Włosy niskoporowate, a więc mocne i pełne blasku, ale jednocześnie ciężkie i trudne w stylizacji, potrzebują przede wszystkim składników z grupy P (proteiny). Nie służy im z kolei nadmiar składników z grupy E (emolienty).
 • Włosy średnioporowate, określane mianem normalnych, ale jednocześnie z tendencją do elektryzowania i puszenia się po umyciu. Dobrze tolerują składniki z grupy P, z kolei nie służy im nadmiar składników z grupy H (humektanty).
 • Włosy wysokoporowate, a więc zniszczone, mocno osłabione, przesuszone, łamliwe, kruszące się i z tendencją do rozdwajających się końcówek. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna opierać się głównie na składnikach P i E (proteiny i emolienty). Z kolei składniki z grupy H (humektanty) należy dozować ostrożnie.

Proteiny – czym są i dlaczego włosy ich potrzebują?

Proteiny (P) to nic innego, jak białka. Odpowiadają za odbudowę i odnowę włosów. Regenerują i naprawiają wszelkie ubytki. Przywracają naturalny blask i wzmacniają włókna włosów. To idealny sposób na zniszczone włosy – również po zabiegach fryzjerskich.

Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku włosów wysokoporowatych, które z reguły poddawane są częstej koloryzacji i stylizacji na ciepło.

Po czym poznać, że w codziennej pielęgnacji włosów brakuje protein? Przede wszystkim po tym, że fryzura staje się oklapnięta, brak jej objętości, włosy mają tendencję do puszenia się. Nierzadko też się łamią i rozdwajają.

Ale uwaga! Proteiny nie mogą być stosowane w nadmiarze. Jeśli tak się stanie, Twoje włosy staną się zbyt obciążone, sztywne, matowe i trudne w stylizacji. W zależności od kondycji włosów, raz na tydzień lub na dwa tygodnie powinno wystarczyć.

Do najbardziej znanych substancji odbudowujących należą:

 • jedwab,
 • keratyna,
 • elastyna,
 • proteiny mleka,
 • proteiny ryżu, owsa, pszenicy.

Włączając do pielęgnacji włosów kosmetyki z proteinami, nie można zapomnieć o wcześniejszym nawilżaniu składnikami z grupy H i późniejszym stosowaniu substancji z grupy E, czyli emolientów.

Emolienty i ich rola w pielęgnacji włosów

Emolienty (E) to substancje odpowiedzialne za ochronę włosów. Przeznaczone są praktycznie do każdego rodzaju włosów. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku włosów nadmiernie przesuszonych, matowych, szorstkich i puszących się. Takich, nad którymi trudno zapanować. Na emolienty powinny uważać jedynie osoby z włosami przetłuszczającymi się.

Emolienty tworzą na powierzchni włosa ochronny film, który zabezpiecza je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Chronią włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie pomagają zatrzymać wilgoć i cenne składniki odżywcze wewnątrz włosa. W wyniku ich działania włosy stają się miękkie, bardziej elastyczne, sprężyste i lśniące.

Do emolientów zaliczamy między innymi:

 • olej kokosowy,
 • olej migdałowy,
 • oliwę z oliwek,
 • masło shea,
 • masło jojoba,
 • woski pszczele,
 • wazelinę.

Humektanty, czyli nawilżacze

W pielęgnacji włosów, humektanty (H) odgrywają rolę nawilżaczy. Oprócz tego, że nawilżają kosmyki, to także zatrzymują wilgoć w strukturze włosów. Powinny być stosowane razem z substancjami z grupy E.

Odżywki i maski humektantowe przeznaczone są dla osób, których włosy są wyraźnie osłabione, szorstkie, suche i matowe. Kruszą się i łamią. Wśród popularnych nawilżaczy wymienia się:

 • kwas hialuronowy,
 • mocznik,
 • pantenol,
 • glicerynę.

Do naturalnych humektantów, które można stosować podczas domowej pielęgnacji włosów, dodając je do naturalnych masek i odżywek, należą między innymi:

 • miód,
 • nektar z agawy,
 • aloes,
 • fruktoza.

Uwaga! Kosmetyki humektantowe stosowane w nadmiarze mogą sprawić, że włosy zaczną się nadmiernie puszyć, tracąc przy tym swoją objętość.

Nawilżanie włosów w salonie fryzjerskim

Wiesz już, jak pielęgnować włosy zgodnie z ich rodzajem i jakie składniki wybierać. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pielęgnacja włosów w domu, nawet ta najbardziej sumienna, nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Czasami kosmyki potrzebują profesjonalnego wsparcia, by całkowicie się zregenerować i odbudować. Na jakie zabiegi warto się zdecydować?

Rytuały Kerastase z użyciem urządzenia MicroMist

Coraz większą popularnością cieszą się rytuały Kerastase z użyciem urządzenia MicroMist. Jest to rodzaj sauny ozonowej. Podgrzana w niej mgiełka rozchyla łuski włosów i tym samym pozwala składnikom pielęgnacyjnym wniknąć w ich głąb.

Na koniec rytuału system chłodzący domyka łuski, dzięki czemu użyty produkt ze składnikami odżywczymi zostaje we wnętrzu włosów, a one same stają się wygładzone i pełne blasku.

Botoks na włosy

Polecamy również zabiegi z użyciem botoksu, których celem jest odbudowa uszkodzonej struktury włosa. Oddziałując bezpośrednio na wewnętrzną strukturę włosa, zabiegi te wyraźnie poprawiają kondycję i wygląd kosmyków. Preparaty używane do botoksu zawierają między innymi kolagen i kwas hialuronowy.

Botoks szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku włosów matowych, suchych i pozbawionych witalności. Zabieg ten przynosi świetne efekty po lecie, kiedy fryzura jest nadwyrężona przez słońce i słoną lub chlorowaną wodę. Polecamy go również osobom, których włosy są zniszczone częstym rozjaśnianiem lub farbowaniem.

Czego możesz się spodziewać po botoksie na włosy? Twoje kosmyki będą miękkie, gładkie i lśniące niczym tafla lustra. Staną się bardziej podatne na stylizację i zaczną lepiej się układać.