Dziecko u fryzjera

Rodzice małych dzieci wielokrotnie muszą rozstrzygać dylemat, czy nadeszła już odpowiednia pora na odwiedzenie specjalisty. Dotyczy to zarówno pierwszej wizyty u stomatologa, jak i w salonie fryzjerskim. Strzyżenie jest ważnym elementem pielęgnacji malucha, a zbyt długie włosy mogą utrudniać jedzenie czy stawianie pierwszych kroków. Kiedy warto udać się na pierwszą wizytę do salonu i jak przygotować do niej pociechę?

Jak przygotować małe dziecko na pierwszą wizytę w salonie?

Włoski rosną dzieciom od chwili ich narodzin, dlatego od początku warto dbać o ich estetykę i właściwą długość. Zaniedbanie może prowadzić do osłabienia cebulek włosowych, a zbyt długie pukle maluch może też przypadkowo wkręcić zabawkę i zrobić sobie krzywdę. Niestety na etapie niemowlęctwa to rodzice sami muszą podcinać włoski, bo maluch, który jeszcze sam nie siedzi, nie utrzyma się w odpowiedniej pozycji u fryzjera.

Chociaż wiele osób uważa, że im wcześniej, tym lepiej, w rzeczywistości nie warto przyspieszać spotkania z profesjonalistą. Tym bardziej, że ścinanie włosów jest dla dziecka niełatwym przeżyciem. Aby nieco złagodzić emocje podczas pierwszego spotkania z fryzjerem, warto wcześniej popracować z maluchem i przygotować go na to wydarzenie. Jak można to zrobić?

Dobrą metodą na przygotowanie dziecka jest zabawa we fryzjera. To rodzic może występować w roli klienta salonu, zlecając maluchowi czesanie i inne zabiegi z użyciem zabawek. Należy też rozmawiać z dzieckiem o tym, że w salonie nie czeka na niego żadne zagrożenie, nie będzie w nim odczuwał bólu czy innej formy dyskomfortu. Można też przeglądać zdjęcia fryzur i rozmawiać o tym, co się dziecku podoba i jak można taki cel osiągnąć. Istotne są też dni tuż przed wizytą w salonie. Warto pamiętać o tym, aby:

  • wcześniej porozmawiać o tym, co czeka na malucha w salonie i jakich zabiegów powinien się spodziewać,
  • zabrać dziecko do dorosłego „salonu”, w którym zobaczy, jak fryzjer czesze i strzyże mamę, lub – jeśli pociecha nie jest dość cierpliwa – obejrzeć z nią bajkę lub film o strzyżeniu,
  • nie fundować maluchowi zbyt wielu emocjonujących wrażeń dzień przed wizytą u fryzjera,
  • zagwarantować mu dobry i zdrowy sen oraz poranny posiłek,
  • wybrać salon, którego specjalnością jest strzyżenie dziecięce,
  • na strzyżenie zabrać ulubioną zabawkę dziecka.

Niezwykle ważne jest też, aby pierwsze spotkanie z fryzjerem nie wiązało się ze strzyżeniem. Możesz zacząć łagodnie, od czesania czy układania włosów. Dzięki temu maluch oswoi się z otoczeniem, sprzętem, akcesoriami i bogatą gamą buteleczek z kosmetykami. Natomiast jeśli pociecha wystraszy się i nie zechce poddać zabiegom fryzjerskim, w żadnym wypadku nie wolno jej upominać, ani tym bardziej karać.

Jakie fryzury dla dzieci będą najlepsze?

Wybór odpowiedniej fryzury dla dziecka też nie jest prosty. Rodzice często chcą, aby ich pociechy wyglądały modnie, a przecież wiele uczesań wymaga codziennej pielęgnacji i żmudnego układania. Trudno oczekiwać, żeby 3-latek stawał przed lustrem z żelem do włosów i suszarką.

Im młodsze dziecko, tym bardziej funkcjonalna powinna być fryzura. U chłopców najlepsze jest ścinanie na krótko z nieco dłuższymi włosami na czubku głowy. O stylowym wyglądzie zadecyduje profesjonalne cieniowanie, które wykona fryzjer dziecięcy. U starszych dobrym wyborem mogą być grzywki i nieco dłuższe lekko zmierzwione pukle zakrywające uszy.

Dziewczynki zazwyczaj lubią długie włosy, które mamy zaplatają w skomplikowane warkocze i kucyki. Jeśli jednak rodzic nie ma czasu na francuskie warkocze czy misterne koszyczki, warto ściąć włoski na krótko. Preferowana jest długość do brody, z grzywką lub bez. Takie włosy mogą być noszone swobodnie lub też wiązane w niewielkie kucyki na czubku głowy.

Zabiegi pielęgnacyjne na dziecięcych włosach – tak czy nie?

Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku małych dzieci sporadycznie są potrzebne. Jeśli włosy są krótkie, można z nich zrezygnować, ograniczając wizytę w salonie jedynie do wstępnego mycia przed strzyżeniem. W przypadku dłuższych włosów każdego dnia związywanych gumkami i ściąganych w ciasnych warkoczach nie zaszkodzi zastosowanie odżywki. Decyzję warto też uzależnić od tolerancji dziecka, które nie zawsze dobrze zniesie taki zabieg.

Strzyżenie dziecięce w naszych salonach

Jeśli jesteś mamą lub tatą malucha – chłopca lub dziewczynki w wieku kilku lat – w naszym salonie Simply Fine w Krakowie czeka na Was wykwalifikowany fryzjer dziecięcy. Strzyżenie odbywa się w przyjaznym otoczeniu, w którym maluch z pewnością poczuje się świetnie!

Pomożemy też wybrać najlepszą dla dziecka fryzurę, dostosowaną do kształtu jego twarzy, wieku oraz rodzaju i kondycji włosów. W Simply Fine na małych klientów czekają doświadczeni, empatyczni i uśmiechnięci fryzjerzy.